Корисні посилання з питань дитячого читання

Дитина не любить читати, а вам би хотілося, щоб вона читала книжки? Команда викладачів Ліцею Educator підготувала декілька порад, які можуть стати у нагоді:

1. З'ясуйте інтереси дитини

Дізнайтесь в дитини, що її цікавить, і вибирайте книжки з цієї тематики. Вибирайте книжки для читання разом із дитиною.

2. Показуйте особистий приклад

Бажання вашої дитини читати зростає, коли в домі є книжки, та коли вона бачить, що її батьки читають. Ви для неї зразок для наслідування. Якщо дитина буде бачити, що її батьки читають, вона почне брати з вас приклад.

3. Читайте дитині

Важливо не тільки, що саме ви читаєте, а як ви це робите! Коли читаєте швидко та невиразно, дитина швидко втрачає інтерес. Читайте емоційно, отримуючи при цьому задоволення від самого процесу читання. Вашій дитині сподобається, якщо ви будете читати різними голосами за різних героїв.

4. Читайте усюди та завжди

Читати можна будь-де: в поїзді, на прогулянці, на пляжі, очікуючи прийом до лікаря, перед сном. Нехай у вашій сумці поряд із дитячими речами лежить книжка.

5. Не примушуйте дитину читати

Ніколи не саджайте дитину за читання, якщо вона цього не бажає. Це є одним із найдієвіших засобів вбити інтерес до читання. Якщо ваша дитина вже вміє читати, то частіше звертайтесь до неї із проханням вам почитати, але не домашнє завдання, а книжки, які їй подобаються. Запевніть дитину у тому, що вам цікаво і потрібне її читання, і ніколи не показуйте, що слухаєте через необхідність.

6. Обговорюйте прочитане

7. Розповідайте про те, що любили читати у дитинстві

Вживайте під час повсякденних розмов фрази на кшталт «Колись я читала, що…», «Коли я був маленьким у мене була книжка про…», «Мій улюблений письменник…». Розповідайте про книжки, згадуйте, що ви читали в дитинстві, згадуйте смішні історії пов’язані із книжками.

8. Не використовуйте підкуп, інакше дитина буде читати лише за винагороду і ніколи не полюбить читати.


Що робити, коли дитина не хоче читати? Точно не примушувати! Краще застосувати секретні прийоми: ігри, застосунки, книжки для усмішки. На сайті «Освіторія Медіа» ви знайдете поради, що точно спрацюють.

Читаємо зимовими вечорами: як розвинути у дітей любов до книг

- добірка статей, які містять практичні поради, як привчати до читання повільно, делікатно та з задоволенням.

Як розговорити того, хто читає мовчки - 30 чарівних запитань

- про книжки для тих, хто не хоче читати, а ще — запитання, які будь-кого потроху привчать переказувати та аналізувати.

Як через гру вчитися читати: 5 секретів застосунку «Вивчаю — не чекаю»

Дізнайтеся, як розвинути мотивацію до читання, коли щодня повітряні тривоги.

Не карайте читанням: як заохотити дітей до книжок?

Чим корисне читання для нашого мозку та як заохотити дітей до читання книжок? «Освіторія» зібрала найпрактичніші поради психологів, книгознавців та письменників. Ось лише деякі з них:

поради

Читацький антипорадник від письменників, яких обожнюють українці

Як чинити батькам та вчителям, аби діти вважали читання найогиднішим винаходом людства та ніколи-ніколи не схотіли би брати книгу до рук. Вибіркові тези зі статті:

антипоради

Як закохати дитину у книжку?

Що про це говорять відомі українських митці та «фахові читачі», у яких теж ростуть діти? Нижче наводимо лише деякі ремарки, повну версію читайте за посиланням.

  • Сергій Жадан, письменник, перекладач, громадський діяч, батько двох дітей

Коли ти постійно приносиш дитині книжку і щось нав’язуєш, дитина може сприйняти це як щось «не своє».

Дуже важливо, щоб сама дитина брала участь у купівлі книжок. Часто за небажанням читати ховається проста причина: дитині запропонували «не її» книжку.

Книжки можуть допомогти зрозуміти дитину, тому намагайтеся частіше й глибше обговорювати те, що дитина читає.

Спільно прочитана книжка дає багато приводів для розмови, ламає бар’єр між дітьми й дорослими, допомагає проговорити складні речі.

  • Сергій Петров (Bob Basset), художник і співзасновник однойменної артстудії, батько трьох дітей

Треба відстежувати якість інформації в дитячих книжках, щоб в них не було якоїсь антинаукової маячні.

Іноді син звертає увагу на книжки, до яких він ще, на мою думку, не доріс. Наприклад, аніме. Я пояснюю, що це не на часі, що він не зрозуміє як слід, а неправильна інтерпретація може травмувати.

Що стосується гаджетів, то ми намагаємося домовлятися, адже відібрати комп’ютер у дитини зовсім — неправильно, бо вона буде відставати за цифровими навичками від ровесників.

  • Співачка Alyosha та соліст гурту «Антитіла» Тарас Тополя, батьки трьох дітей

Обираючи книжки для дітей, я звертаю увагу на те, чи не транслюють персонажі негативних прикладів, адже книжки теж виховують у дітях певні риси.

Зараз ера гаджетів, проте в нас є правило — гаджет до рук дитини потрапляє тільки після читання. Наприклад, Роман, якому 8 років, прочитав 20 сторінок книжки — година часу гри з гаджетом. У п’ятирічного Марка ці показники трішки менші. Проте цих правил наша родина дотримується щодня і хлопці самі зацікавлені в більшій кількості прочитаних сторінок за день.

  • Євгеній Стасіневич, літературний критик, літературознавець, радіоведучий, батько доньки-школярки

Як би затерто це не звучало, але особистий приклад батьків — працює. Донька бачить мої години за читанням — і десь це їй фіксується.

Я намагаюсь показати, що будь-які читацькі реакції — принципово нормальні: книга може злити, дратувати, лишати байдужою, викликати протест.

  • Євген Хмара, композитор, піаніст-віртуоз, батько двох дітей

Для дітей читання дуже важливе, адже воно розвиває уяву. Під час читання вголос дитина у своїй уяві створює справжні «кінострічки».

Головний лайфхак — це знаходити час і читати дітям. Зараз є така сумна тенденція: батькам набагато простіше дати дитині телефон з іграми або мультиками — і все. Але найцінніше для дитини — це наша увага, а книжки можуть дати їй для майбутнього значно більше, ніж ми іноді думаємо.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Від навчання до звички: Як привчити дитину до самостійного читання

7 насолод, які дарує спільне читання

Не тільки на добраніч: як знайти час для читання вголос

10 причин, чому дорослим варто читати вголос старшим дітям

УЧИТЕЛЯМ

Читання як гра: 8 лайфхаків для учнів початкової школи

Нейрореволюція у читанні: чому читання і література — окремі уроки?

Читацька грамотність українських школярів і школярок: чому “просідає” і як цьому зарадити

Усвідомлене читання: 12 рівнів запитань, що допоможуть розвинути читання з розумінням

Налаштування доступності
Налаштування контрасту
Розмір шрифту
Міжбуквенний інтервал
Міжстрочний інтервал
Зображення
Шрифт
Скинути налаштування